Ronaldo czy Messi?

26.11.2018 | Łukasz Gąsiorek
Czy CR7 dorzuci do swojego dorobku kolejne wyróżnienie? Jego zasługi dla Królewskich są niepodważalne, więc teraz możecie mu się odwdzięczyć za jego grę. Tym razem o jego sukcesie decydować będziecie wy – polscy kibice – a głosując, zyskujecie szansę na wygranie koszulek meczowych Realu. Akcja jest powiązana z premierą książki „Cristiano i Leo. Historia rywalizacji Ronaldo i Messiego”, która ukaże się na polskim rynku 28 listopada nakładem Wydawnictwa SQN.

Wejdź na stronę wydawcy, zagłosuj w ankiecie na najlepszego piłkarza na świecie i weź udział w konkursie, w którym do wygrania są koszulki meczowe Realu Madryt.

Fragment książki:
Obaj mają za sobą trudny rytuał przejścia, obaj zostali bowiem odcięci od dziecięcych korzeni. Obaj mieli szczęście – może demony towarzyszące ich rodzinom wreszcie odeszły w przeszłość – obaj stworzyli innym możliwość robienia dobrych interesów w ich imieniu. Korzystali z pomocy dobrych trenerów oraz nauki (diety, ćwiczeń, a w przypadku Messiego również terapii hormonem wzrostu, której uzasadnienie jest etycznie wątpliwe), aby jak najlepiej wykorzystać posiadany talent. Każdy na swój sposób zapewnił fanom piłki nożnej więcej radości i rozrywki niż ktokolwiek kiedykolwiek wcześniej w historii tego sportu. Obaj mierzyli się z największymi piłkarskimi legendami z przeszłości.
Nawet powyższy opis jest w pewnym stopniu uproszczeniem. Obiektywnie rzecz ujmując, Ronaldo miał chyba trudniejsze dzieciństwo (jego rodzina była biedniejsza, a ojciec miał problemy alkoholowe), a potem musiał dowodzić swojej wartości w różnych klubach i różnych kulturach. Z drugiej strony nigdy nie musiał aż tak jak Messi zabiegać o uznanie i akceptację własnych rodaków. „Messi od zawsze chciał być bardziej argentyński niż sami Argentyńczycy (...) ale zawsze postrzegano go jako Argentyńczyka niekompletnego, mieszkającego z dala od domu”, mówi dziennikarz Santiago Segurola.
Łączy ich choćby dziesięcioletnia rywalizacja, w której zostawili w tyle wszystkich innych piłkarzy swojego pokolenia. Po raz pierwszy od długiego czasu można odnieść wrażenie, że wkraczamy w nową epokę, w której ten duet nie będzie już tak dominować. Neymar przeszedł do PSG i w 2017 odebrał Europejskiego Złotego Buta, który tym samym po raz pierwszy od siedmiu lat trafił do kogoś spoza naszej dwójki.
Mimo to pytanie pozostaje otwarte: czy któryś z nich jest najwybitniejszym piłkarzem wszech czasów?

O książce:
Przez ostatnią dekadę byliśmy świadkami osobistej rywalizacji, jakiej świat nie widział nigdy wcześniej: Cristiano vs. Leo. Razem zdobyli ponad tysiąc bramek i dziesięć razy wygrali Złotą Piłkę. Ceniony dziennikarz sportowy Jimmy Burns postanowił sprawdzić, na czym polega ich fenomen. I wyjaśnić, dlaczego to właśnie ci piłkarze przedefiniowali współczesny futbol.

Każdy kibic ma swoje zdanie na temat tego, który z nich jest lepszy. Pierwszy to prawdziwy adonis oraz precyzyjna maszyna, która roznosi rywali swoją siłą. Drugi – snujący się po boisku geniusz, zdolny do robienia rzeczy niemożliwych. Różnice między nimi wydają się oczywiste, ale – co zaskakujące – mają ze sobą więcej wspólnego niż może się wydawać.

Sięgnij po tę fantastyczną książkę i dowiedz się wszystkiego o Cristiano Ronaldo i Leo Messim. Przeczytaj, jak wzajemnie się napędzają oraz co sprawiło, że droga chłopaka z Madery skrzyżowała się z życiową podróżą młodzieńca z Rosario, elektryzując piłkarski świat na długie lata.

Autor: Jimmy Burns
Data wydania: 28 listopada 2018
Cena okładkowa: 39,99 zł
Liczba stron: 460