Premiera książki „CR7. Maszyna”

21.11.2014 | Łukasz Gąsiorek

Przedwczoraj swoją premierę miała książka „CR7. Maszyna”, wyjaśniająca sportowy fenomen Cristiano Ronaldo. Luis Miguel Pereira i Juan Ignacio Gallardo postanowili odkryć tajemnicę sukcesu piłkarza Realu Madryt, badając jego zdolności, umiejętności i osiągnięcia. Efektem ich pracy jest publikacja, nad którą nasza peña objęła patronat medialny.

Z okazji premiery książki wraz z wydawnictwem SQN przygotowaliśmy dla użytkowników AguilaBlanca.pl nową promocję, dzięki której w internetowej księgarni LaBotiga.pl mogą nabyć książkę w niższej cenie:

– z kodem 2AGUILACR725 rabat -25% (ważny do 19 grudnia)
– cena po obniżce: 39,90 zł 29,90 zł
– do każdego zamówienia plakat z CR7 gratis

O książce:
Ronaldo czy Messi? Cóż… Nawet najzagorzalsi zwolennicy Argentyńczyka przyznają, że to gwiazda Realu Madryt zapracowała na swój sukces morderczym reżimem treningowym. CR7 przeszedł długą drogę od brzydkiego chłopaka z Madery do statusu ikony współczesnej piłki nożnej.

Cristiano Ronaldo:
- pokonuje krótkie dystanse z prędkością 33,6 km/h, godną najlepszych sprinterów,
- najwięcej bramek zdobywa w 90 minucie, kiedy pozostali piłkarze na boisku są już na granicy wytrzymałości,
- ma mniej tkanki tłuszczowej niż top modelki,
- wyskakuje na wyższą wysokość niż przeciętna dla koszykarzy NBA.

Nieźle jak na chłopaka, który w wieku 15 lat przeszedł operację serca…

Fragment książki „CR7. Maszyna”:

Wydaje się, że Cristiano Ronaldo w ogóle się nie męczy. Mecze zawsze kończy, będąc jeszcze zdolnym do wysiłku i bez oznak wyczerpania. Wytrzymałość fizyczna Portugalczyka potwierdza się w każdym spotkaniu w sposób jakościowy, ale możemy także ją zmierzyć, analizując minuty, w których strzela gole. Holenderski magazyn „Voetbal International” opublikował tabelę, z której wynika, że CR7 w trakcie swojej kariery strzelał już bramki we wszystkich minutach meczu. Można jednak zauważyć, że większość z nich (22) padła w minucie 90. Wniosek: kiedy pozostali zawodnicy znajdują się już na granicy wytrzymałości, Cristiano Ronaldo wykorzystuje swoją siłę, by uzyskać przewagę i strzelić bramkę.
Tezę tę potwierdza inny fakt. 12 bramek Cristiano Ronaldo strzelił w 45. minucie, a więc dokładnie wtedy, gdy pierwsza połowa spotkania dobiega końca… Powtarza się ten sam scenariusz: kiedy przeciwnicy są już wycieńczeni i myślą o przerwie, wydaje się, że Portugalczyk ma wciąż tyle samo siły co na początku, by z łatwością strzelić gola.
Wytłumaczenie tej decydującej umiejętności tkwi w bezsprzecznej aerobowej zdolności Portugalczyka. Znaczna część koniecznych ćwiczeń wykonywana jest w domu, poza konwencjonalnym treningiem, w miejscu, którego Cristiano Ronaldo nie omija od czasów gry w Manchesterze United – w basenie.
Ronaldo pływa codziennie przynajmniej przez 20 minut. Jak wyjaśnia nam szczegółowo jeden z lekarzy związanych z Realem Madryt, „połączenie własnego ćwiczenia aerobowego, jakie wykonuje jakikolwiek piłkarz, z innym tak szczególnym ćwiczeniem aerobowym, jakim jest pływanie, daje u Cristiano znakomite efekty”. Lekarz ten dodaje: „Pływanie wzmacnia wszystkie mięśnie, łącznie z tymi, które odpowiadają za wypełnianie i opróżnianie płuc podczas oddychania.
Dzięki stałemu i regularnemu wykonywaniu tego ćwiczenia piłkarzowi udaje się nabrać więcej powietrza przy każdym wdechu, a pęcherzyki płucne (miejsce w oskrzelach, gdzie zachodzi wymiana tlenu między powietrzem a krwią) bardziej się napełniają. Mówiąc prostszym językiem, oddychanie Cristiano jest bardziej skuteczne, jako że przy każdym wdechu może nabrać więcej powietrza, zużywając przy tym mniej energii.
Pływanie jest niezmiernie korzystne również dla struktury kostnej. Dzięki tej codziennej aktywności CR7 ćwiczy stawy i zwiększa gibkość ruchów. Stawy stają się bardziej odporne na uderzenia, a co za tym idzie, mniej podatne na kontuzje. „Woda z pewnością pomaga mu zrelaksować mięśnie po ciężkiej pracy”, twierdzi Mireia Belmonte, medalistka olimpijska i najlepsza obecnie hiszpańska pływaczka.

Autor: Luis Miguel Pereira, Juan Ignacio Gallardo
Tytuł oryginału: CR7. Los secretos de la maquina
Tłumaczenie: Barbara Bardadyn
Data wydania: 19 listopada 2014
Cena okładkowa: 39,90 zł
Format: 104 x 205 mm
Liczba stron: 248
ISBN: 978-83-7924-284-9

Archiwum